Digitální střepiny


Drobnosti, které se někomu můžou hodit

Vlastní vyhledávání Googlem na stránkách cestuji.info

Google


Digitální střepiny - stránka zaměřená na drobné rady z oblasti výpočetní techniky

Zpět na Digitální střepinyPokud byste mi chtěli poslat zprávu, máte k dispozici adresu


Počet shlédnutí od 16.03.2016:
5177Externí zajímavé odkazy

Aktivování uživatele Administrator, když se jediný administrátorský účet v počítači stane nedostupným:
http://www.mrpear.net/cz/blog/218/povoleni-zablokovaneho-mistniho-uctu-administrator-win7-vista
- užitečná bude v tomto případě metoda 3.


Stažení instalačního DVD Windows 7 ze serveru Microsoftu
Utilita na stažení instalačního DVD Windows 7 - 8 - 10 nebo Microsoft Office 2007, 2010 a 2011 je zde: Utilita na stažení instalačního DVD Windows 7 - 8 - 10 a MS Office 2007 - 2010 a 2011 - utilita se neinstaluje, pouze ji stačí spustit. Lze stáhnout i české instalačky, stahuje se přímo ze serverů Microsoftu.Microsoft vydal pro Windows 7 kumulativní opravu KB3125574 , kterou je možné považovat za neoficiální SP2
Pokud instalujete Windows 7, tato kumulativní oprava vám ušetří mnoho času. Je třeba nainstalovat W7 s integrovaným SP1 (nebo W7 + samostatný SP1 = KB976932), v průběhu instalace nebo těsně po prvním spuštění Windows zakázat automatické aktualizace, následně nainstalovat KB3020369 a pak tu kumulativní opravu KB3125574 (někdo mu říká SP2). Nakonec ještě opravu automatických aktualizací KB3177467.

Následně doporučuji nainstalovat měsíční kumulativní aktualizace W7:
červenec 2016 KB3172605 - na ni navazují (nejde o náhradu):
srpen 2016 KB3179573
září 2016 KB3185278

Po tomto updatu bylo vydáno několik dalších měsíčních updatů, u kterých ale postupně nový nahrazuje předcházející, takže stačí nainstalovat ten poslední (psáno v květnu 2017, uvidíme, co bude dále). Respektive, mám vyzkoušeno, že stačí nainstalovat třeba aktualizaci leden 2017 a pak už je možné zapnout automatické aktualizace, ty si pak stáhnou (kromě spousty updatů pro Office, IE, .NET, C++, Defender...) už jenom poslední kumulativní aktualizaci pro Windows.

leden 2017 KB3212646 - stažení z MUC

Tady je přehled všech kumulativních aktualizací a najdete tam i odkaz na stažení poslední aktualizace přes MUC, kdybyste ji chtěli instalovat ručně: Oficielní přehled aktualizací.
Každý měsíc bude vydána nová kumulativní aktualizace, buď náhrada předchozích, nebo doplněk. Od listopadu 2016 do května 2017 včetně byly vydávány náhrady předchozích, dále se uvidí.Windows 8.1 with Bing není možné stáhnout přímo od Microsoftu, je potřeba použít podporu výrobce laptopu. Jedním z dodavatelů počítačů je Atcomp.cz a ten v rámci podpory svých zákazníků na svých stránkách má odkaz na stažení instalačních médií x86 a x64 v českém jazyce. Instalačky by měly fungovat v počítačích všech výrobců, které byly zakoupeny s Windows 8 w. Bing. ftp://ftp.atcomp.cz/software/microsoft/Windows_81_Bing/CZE/Ransomware (cryptovirus) - jak postupovat při pokusu o jeho odstranění
Na zive.ce se ve fóru objevil pěkný článek o odstranění ransomware Postup pro odstranění ransomware. Testoval jsem ho na kolegově počítači a podařilo se zachránit téměř vše (s vyjímkou dlouhých videosouborů).Počítače HP - ve Wordu nefungují háčky
Odinstalovat program PDF Complete, který tam HP nainstaloval (bloatware). http://www.svethardware.cz/forum/showthread.php/72073-Nejde-napsat-ntdproste-hacek-na-NTB-HP-4740sVytvoření instalačního USB disku Windows 7 s USB3 ovladači (xHCI)
Všichni výrobci desek poskytují utilitu, která to udělá za vás. Například:
MSI Win7 Smart Tool
Gigabyte Windows USB Installation Tool
ASUS EZ Installer
Utility najdete na DVD dodaném s deskou nebo budou někde na webu výrobce desky. Videonávody na Youtube: MSI, Gigabyte, AsusTajemné samovolné odpojování a připojování zařízení
Pokud se někomu stává, že počítač sám od sebe odpojuje a připojuje nějaké zařízení (zvuk z reproduktoru, jako při odpojení / připojení třeba USB myši) a je potřeba zjistit, které zařízení / ovladač to dělá, je možné použít utility od Nirosoftu USBDeview. Utilita se neinstaluje, jenom se spustí, výpis jde setřidit podle datumu / času posledního připojení zařízení.
Pokud by to něpřineslo výsledek, lze použít univerzálnější DevManView, nově připojené zařízení by se mělo zobrazit ve spodní části výpisu (teprve po refreshi obrazovky se zařadí na své místo (podle abecedního názvu zařízení nebo jiného zvoleného sloupce).


Na Androidu vyskakují celoobrazovkové reklamy
Toto svinstvo nejspíš způsobuje nějaká naposledy instalovaná aplikace. Odinstalovat.
Vyčištění reklam z keší prohlížečů v Androidu popisuje Viktor 11. 10. 2017 22:49 v této diskuzi: https://www.zive.cz/poradna/android---vyskakovaci-reklama---je-to-virus-/sc-20-cq-571856/default.aspx?consultanswers=1, pro jistotu záloha jako .txt soubor záloha jako txt.souborEmulátor Mikrotik (Webfig)
Emulátor webového rozhraní zařízení Mikrotik se nachází na stránce http://demo.mt.lv/webfig/. Pokud chcete mít představu, jak vypadá nově koupený Mikrotik po přihlášení na adresu 192.168.88.1 (defaultní uživatel je "admin", bez hesla), přepněte se vpravo nahoře do menu Quick set (http://demo.mt.lv/webfig/#Quick_Set) a nastavte taky vpravo nahoře režim "Home AP", což je ekvivalent pro "wifi-router", "domácí router", SoHo-router". Tady si běžný uživatel může nastavit, co potřebuje. Pokročilejší funkce je možné nastavit přes webfig nebo ještě lépe přes utilitu Winbox, ke stažení ze stránek Mikrotika https://mikrotik.com/download.Windows 10 - přepnutí z režimu IDE do režimu AHCI
Pro zrychlení práce SSD disku je dobré mát SATA řadič přepnutý do režimu AHCI. Pokud jste nainstalovali Windows 10 v režimu IDE, nestačí jenom v biosu přepnout režim, to pak Windows vůbec nenastartují, ale je potřeba postupovat třeba podle této stránky: http://redakce.chobits.ch/view.php?cisloclanku=2016030001Windows 10 - tlačítko na plochu aktualizovat počítač a vypnout
Příkaz shutdown /s /t 0 na Windows 10 sice vypne počítač, ale aktualizace zůstanou nenainstalované.
Příkaz wuauclt /detectnow /updatenow && shutdown /s /t 0 nainstaluje aktualizace a počítač vypne, ale pokud aktualizace nejsou k dispozici, počítač se nevypne.
Narazil jsem na prográmek ShutdownWithUpdates.exe https://dennisbabkin.com/shutdownwithupdates/ , který v případě, že jsou aktualizace k dispozici, tak je nainstaluje a vypne počítač, když k dispozici nejsou, jenom počítač vypne.
Použití: například ShutdownWithUpdates.exe /s /f

Pokud potřebujete naplánovat vypnutí počítače s tím, že se mají nainstalovat případné aktualizace, jde použít tohoto progránku. Popřípadě pokud si na plochu chcete vytvořit vypínací tlačítko, stačí vytvořit zástupce k tomuto .exe souboru s parametry /s /f.


Zpět na Digitální střepiny

Spřátelené stránky: Konstrukční kancelář ACR, Katalog katalogů