Digitální střepiny


Drobnosti, které se někomu můžou hodit

Vlastní vyhledávání Googlem na stránkách cestuji.info

Google


Digitální střepiny - stránka zaměřená na drobné rady z oblasti výpočetní techniky


Grass Valley Edius 6, Edius Neo 3

Poté, co jsem si pořídil HD videokameru se záznamem do AVCHD formátu, byl jsem nucen opustit Pinnacle Studio 9. Napřed jsem přešel na Studio 14, ale to je s AVCHD strašně pomalé. Proto jsem si zakoupil Grass Valley Edius Neo 3. Měl jsem problémy se sháněním informací, takže tady uvádím věci, ke kterým jsem se dopracoval:

Výhody (proti Pinnacle Studiu 14):
  • Rychlost
  • Práce se sekvencemi - odpadají problémy se střihem projektů delších než 20 minut, známé z programu Pinnacle Studio
  • Excelentní práce na dvou monitorech - využije plochu obou
  • V porovnání s Pinnacle studiem veliká, kvalitní náhledová okna (jedno nebo dvě). Velikost je navíc nastavitelná (jde je roztáhnout myší).
  • Obdobně jako u Pinnacle jde dvojím kliknutím do prohlížeče roztáhnout náhled na celou obrazovku, ale v nesrovnatelně vyšší kvalitě


Nevýhody:
  • Pouze v angličtině, němčině a francouzštině
  • Vyšší cena


Poznámky:
  • Edius Neo 3 je odlehčená verze profesionálního programu Edius 6, přičemž záležitosti týkající se střihu skoro nebyly omezeny (chybí některé efekty - PIP, 3D PIP, track mate keyer... Tím ale nechci říct, že nejde udělat obraz v obraze PIP - ten lze vytvořit jednoduše pomocí layouteru). Rozdíly mezi Edius Neo3 a Edius 6 jsou vypsány na stránce Grass Valley http://www.grassvalley.com/products/edius_neo_3 v technických specifikacích jako věci neobsažené ve verzi Neo. Většinou jsou to věci, které normální člověk nepotřebuje nebo se bez nich obejde.
  • Návody pro Edius 6 i Edius Neo 3 jsou ke stažení na webu Grassvalley v angličtině, němčině a francouzštině. Návod v českém jazyce vydala firma Syntex www.syntex.cz pouze k předchozí verzi programu Edius 5 a pouze pro své zákazníky (stav 3/2011). Vlastně ani nevím, jestli by mi ho dali, když bych koupil verzi Neo.
  • Vzhledem k ceně, za jakou Syntex prodává (6480 Kč - stav 3/2011) jsem český manuál oželel a koupil jsem si Edius Neo 3 plnou verzi v Německu u firmy future-x.de za 180 Euro = ca 4300 Kč.
  • Videonávody pro verzi Edius 6 v angličtině jsou ke shlédnutí na stránce Grass Valley University https://grassvalley.csod.com/client/grassvalley/default.aspx , nutná registrace na https://grassvalley.csod.com/selfreg/register.aspx?c=gvedius6 . Pro jistotu jsem pro registraci zadal emailovou adresu, kterou běžně nepoužívám, kdyby mi chtěli posílat nabídky školení, HW atd. Tyto videonávody jsou pro Edius 6, ale platí z 99 procent i pro Edius Neo 3. Jsou pěkně zpracované, rozdělené do 36 dílů, celková délka je více než hodina a i pokud neumíte anglicky, budou vám nápomocné.
  • Edius umožňuje stříhat v reálném čase přímo v AVCHD, ale taky je možné videodata převést do Canopus HQ kodeku, který má být víceméně bezeztrátový a Edius s ním umí pracovat ještě rychleji. Má se to projevit zejména při práci s více překrývajícími se stopami. Cenou je nízká komprimace souborů, tím pádem velikost naroste na ca desetinásobek, pochopitelně tím vzroste i zátěž disku, protože datový tok je 10x vyšší. Konverzní tools má být na instalačním DVD v adresáři tools. (V demoverzích je adresář tools bohužel prázdný.) Edit: na mém zakoupeném DVD konvertor taky není, musel jsem si ho po zaregistrování stáhnout z webu Grassvalley.
  • Demoverze (trial) jsou ke stažení na webu grassvalley.com, nutná registrace s emailem a nutno souhlasit se zasíláním informačních mailů (!). Link pro stažení dojde na udaný mail. Jde v obou případech o třicetidenní verze bez funkčních omezení, pouze v nich nejsou obsaženy pluginy jiných firem. Na počítači je možné mít v jednu chvíli jenom jenu verzi programu, alespoň v mém případě jsem musel trialverzi Edius 6 odinstalovat, abych mohl nainstalovat trial Edius Neo 3. Instalace ve virtuálním počítači (Oracle virtual box) mi nefungovala, v náhledech byla jenom černá plocha. Zřejmě nekompatibilita s virtuální grafickou kartou. Instalovat lze pouze ve W-XP SP3 a vyšších verzích Windows (XP SP2 není podporován).


  • Zakoupil jsem Edius Neo3, dostal jsem na DVD mírně zastaralou verzi 3.00. Aby se člověk dostal k aktualizacím, je nutno software zaregistrovat na stránkách grassvalley.com. Použil jsem konto, pomocí kterého jsem si stahoval trial verze a v něm jsem zvolil registraci produktu. Ihned po zaregistrování produktu se mi po přechodu do sekce Download objevila možnost stáhnout update Edius Neo 3.01. (Napřed se nainstaluje Edius Neo 3.00 z DVD, pak ze rozzipuje update 3.01 a nainstaluje se.) V sekci General utilities jde stáhnou konverzní utilita AVCHD File Conversion Utility ( umožňuje konvertovat AVCHD do kodeku Canopus) a Codec packs pro kodeky Canopus, aby bylo možné videosoubory komprimované Canopus kodekem přehrát na počítači bez nainstalovaného Ediusu.




Na hlavní menu   ||  Vpřed: PIP

Spřátelené stránky: Konstrukční kancelář ACR, Katalog katalogů