Digitální střepiny


Drobnosti, které se někomu můžou hodit

Vlastní vyhledávání Googlem na stránkách cestuji.info

Google


Digitální střepiny - stránka zaměřená na drobné rady z oblasti výpočetní techniky


Problémy s Wifi - obecné problémy

Počítač nevidí jednu konkrétní síť, ostatní sítě fungují
Pokud vlastníte počítač nebo třeba mobil, který byl určen pro použití v USA nebo Kanadě nebo při instalaci ovladačů jste omylem nastavili, že se nacházíte v takové zemi, potom dané zařízení nevidí wifi-sítě pracující na kanálu 12 a 13. Zkontrolujte nastavení ovladačů nebo nastavte na vašem wifi-routeru jiný kanál.

Výpadky
Výpadky signálu jsou často způsobeny rušením pocházejícím z jiného access pointu nebo wifi-routeru, který vysílá na stejné nebo blízké frekvenci. Pokud vám ovladače síťové karty v počítači neukazují kanály, nainstalijte si prográmek inSSIDer a zkontrolujte, jaké sítě se v okolí nacházejí.
Některé problémy s výpadky řeší update firmware routeru - navštivte stránky výrobce a zkontrolujte, jestli máte nainstalovanou poslední verzi.
Na některá zařizení lze nainstalovat neoriginální firmware, například DD-WRT.
Zkontrolujte taky sílu signálu, pokud je signál slabý, může spojení vypadávat.

Nelze se připojit k wifi
Aktualizujte ovladače wifi-karty - doporučuji verze stažené z www stránek výrobců čipových sad, tedy Atheros, Broadcom, Realtek atd.
Windows XP bez SP2: nainstalujte SP2 nebo SP3 nebo alespoň KB917021, který podporu pro WPA2 do Windows přidává.

Wifi-router přestane po několika dnech fungovat
Zkuste update firmware. Pokud je podporováno DD-WRT nebo Open-WRT, můžete ho zkusit nainstalovat.
Některé zařízení mají funkci "Ping watch dog". Access point nebo router pingá na nějakou IP-adresu, pokud nedostane několikrát po sobě odpověď, restartuje se.
Pokud nepomůže ani to, kupte spínací hodiny a router (access point) v noci na několik minut odpojte od elektřiny. Tím se prevenivně zrestartuje. Je to takové "humpolácké" řešení, ale funguje to.

Pravidelné odpojování - jakákoliv LAN nebo WIFI v kombinaci s DHCP
Zkontrolujte délku zápůjčky IP-adresy z DHCP serveru, nastavte hodně dlouhou dobu (například 2 dny = 172800s).

Nejde se připojit k WIFI-routeru
Nejde se připojit k WIFI-routeru, i když jste zadali správný přístupový WEP nebo WPA-klíč nebo je wifi nezabezpečená šifrováním a jiné zařízení fungují normálně.
Na wifi-routeru (AP) je možná nastavené filtrování MAC-adres. Zkontrolujte nastavení a případně přidejte MAC-adresu nového zařízení do seznamu povolených adres. Pokud to není tento případ, může pomoct instalace novější verze ovladačů. Ovladače wifi-karty hledejte nejlépe přímo u výrobce wifi čipové sady, nespoléhejte na stránky výrobců laptopů, wifi-karet nebo databázi Microsoftu, tam všude často bývají zastaralé ovladače!

Asus WL 500gP nefunguje (po 3 letech provozu)
Po připojení k elektrice se rozsvítí trvale pět ze sedmi kontrolek, zařízení nefunguje, nebo se rozběhne po dlouhé době. Na vině bývá porucha zdroje, v mém případě byl nafouknutý kondenzátor 1600 mikrofaradů / 10V. Po jeho výměně začalo zařízení opět fungovat. (Zdroj je zalepený, já takovým zdrojům naříznu pilkou na železo rožek a šroubovákem od sebe slepené poloviny krabičky odpáčím. Po opravě je zase slepím vteřinovým lepidlem a pro jistotu zajistím stahovací elektrikářskou páskou - byl bych nerad, aby se mi někdy krabička rozlepila v ruce.)

Pravidelné odpojování - WIFI s WPA nebo WPA2 (Zyxel)
Výpadky se projevují pravidelným odpojením a připojením k wifi a následným načítáním nastavení z DHCP serveru.
WPA Group Key Update Timer - zkontrolujte, jestli se interval výpadků shoduje s tímto parametrem na wifi-routeru. Pokud ano, zvětšete hodnotu tohoto parametru.
Defaultní hodnota u wifi-routerů Zyxel je 1800s (30 minut). Je to interval změny skupinového šifrovacího klíče.
Je možné, že situaci zlepší update firmware wifi-routeru nebo ovladače wifi-karty (ovladače wifi-karty hledejte nejlépe přímo u výrobce wifi čipové sady, nespoléhejte na stránky výrobců laptopů, wifi-karet nebo databázi Microsoftu, tam všude často bývají zastaralé ovladače! )

Windows 8 - nelze se připojit k síti WEP
Windows 8 nepodporuje šifrování WEP typu "Shared key". Zkuste na wifi-routeru nebo access pointu přepnout typ zabezpečení WEP ze "Shared key" na "Open system".
Za optimální řešení lze ale označit přechod na WPA nebo WPA2.



Další možné problémy svázané s Windows Vista nebo Windows 7 naleznete na stránce Vista - problémy s wifi





Na začátek stránky
Zpět na Digitální střepiny

Spřátelené stránky: Konstrukční kancelář ACR, Katalog katalogů